VELUX EHF Final Four 2017 - Barcelona

Tegye fel a kezét, akinek hiányoztak erről a vitathatatlanul nagyszerű eseményről tavaly. Hát akkor meg minek, nem igaz? Mondjuk legalább megint bevonulhat Puyol a vörös szőnyegen, és odatehetnek neki néhány ülést közvetlenül a kispadok mögé a pálya szélére, hogy aztán percenként mutogathassák nagy büszkén a közvetítésben, és legyen kitől aláírást vadászni a hétvégén, gyakorlatilag klubszimpátiától függetlenül. Egyébként le kell szögeznem, hogy amikor a kutyafejű Kölnben volt, szokatlanul és példamutatóan készséges volt a mindenhonnan rátörő rajongóival. Komolyan.

A Barcelona természetesen rekord BL-győztes (8szoros, jesszusom, az utolsó, 2015-ös címük fájt nekünk a legjobban), és mint olyan, mindig esélyese gyakorlatilag az összes sorozatnak, amelyben elindul. Most sem lesz ez másképp. Az egyetlen olyan csapat a résztvevők közül, amely korábban már megnyerte a robotkart, ergo 75%, hogy olyan győztes lesz, aki először ünnepelhet. Vagy 50%, mert vagy igen vagy nem, ugye. Játszik náluk két korábbi gólkirály, Kiro és Jicha, és persze náluk van a legtöbb BL-győztes játékos is. Victor Tomas és Viran Morros egészen pontosan háromszoros győztes már, de amúgy pont tucatnyian nyerték már meg tőlük ezt a sorozatot. Az pedig rengeteg.

Ráadásul idén ismét veretesek, a tavalyi tavaszi rábaszást nagyon megjegyezték, és most nem léptek ugyanarra az útra a Kiel ellen, sőt, tőlük kicsit idegen módon a komplett szezont elég komolyan vették, minden pontért harcoltak már a csoportban is, ennek megfelelően összesen 5 pöttyöt veszítettek el, egy meccset Párizsban buktak, egy pontot pedig Kielben, aztán persze az egyenes kiesésesben is beleszaladtak Frédi kinyújtott öklébe, de ezt most simán kiküszöbölték a visszavágón. Csoportgyőztesként kihagyták a nyolcaddöntőket, és rettenetesen régen behúzták már az Asobalt is persze, mindig kérdés, hogy ez hogyan jön majd ki Kölnben.

Ismerjük meg őket

A spanyol iskolának megfelelően a védelemre és az abból szerzett könnyű labdákra épülnek fel, a rövidlábú Victor Tomás és Rivera a másik szélen elképesztő sebességgel indul, amikor csak lehet. Perez de Vargas idei formája abszolút alá is tesz ennek, az egyik, ha nem a legjobb teljesítményt toló kapus volt idén, szvsz, érdekes, hogy ennek ellenére bennünket itthon Ristovski szívatott meg. Kinn viszont ő, szóval kimondhatjuk, hogy kapuban bazi erősek. A soha meg nem öregedő Morros és/vagy Sorhaindo irányította védelem magabiztosan és összeszokottan mozog együtt, és működik remek összehangban a kapussal, ezzel a mezőny egyik legkeményebb de mégis mozgékony falát produkálva. Ez a Barcelona ott van a klasszik Barcelonák nyomában, ugyanakkor mégsem tűnik olyan rettenetesen verhetetlennek. Mondjuk ettől még mi nem tudtuk idén megszorongatni sem őket, de mivel ősszel senkit sem szorongattunk, ezt lássuk be, ezért az évközbeni meccsekből badarság volna bármilyen következtetést levonni a kölni hétvégére nézve. Nem is tesszük meg. A támadásaikat elképesztően változatosan képesek befejezni, köszönhetően annak a remekül rotált lövőpotenciálnak, ami a keretben megvan ugye, mellette pedig beállóból és szélről is képesek meccsek megnyerésére.

Igazából nincs hiányposztjuk, nekem egyedül egy olyan fajta játék hiányzik belőlük, amit csak klasszikus irányító képes vezényelni, ők idén inkább a nagylövős játékkal értek el eredményeket, de mivel a csoportban nem igazán találkoztak olyan csapattal, aki ezt le tudta volna védekezni, a kérdés velük kapcsolatban elsősorban az, hogy ha egy kemény fal megfogja a lövőiket, akkor tudnak-e játékot váltani valami eredményesebbre. Pascualból amúgy kinézem, hogy igen.

A katalánoknál remekül keveredik a rutin és a friss hús, említettem már a 12 darab korábbi BL-győztes játékost, miközben olyan sikerre éhes fiatalokra is épít Xavi Pascual rendszeresen, akik nem jártak még Kölnben. Nöddesbo búcsúja végett náluk is meglesz a plusz érzelmi töltet, olvastam, hogy azt mondta, az elmúlt 10 évben katalánná vált, és úgy tér haza Dániába, hogy két kis katalánt visz magával, hiszen a gyermekei Barcelonában születtek és cseperedtek. Ez pedig nagyon cukika, főleg, hogy sírt is közben.

Kulcsjátékosok

Egyértelműen Perez de Vargast mondanám elsőnek, nagyon sok múlik azon, hogy ő mennyire lesz ihletett. Aztán ehhez kapcsolni is tudom a szélsőket, de azzal a kitéttel, hogy az ő potenciáljuk nem kérdés, sem Victor Tomás, sem Rivera nem teszi meg azt a szívességet, hogy sokat hibázzon, persze Sterbik Árpi ellen senki sem mehet biztosra, szóval kíváncsian várom ezzel kapcsolatban a fejleményeket. Belső pozícióban nagyon megvannak, Lazarov, Jallouz, Entrerrios, Jicha, Dika Mem, N'Guessan közül bári képes lehet extrára, abban talán lehet bízni, hogy utóbbi kettőt megfogja kicsit a hangulat, hehe. Beállóban szintén elképesztő erősek, Syprzak, Sorhaindo, Nöddesbo közül válogathat Xavi Pascual, és akkor még Morrost is ide lehet venni, bár ő inkább a védelem pillére. Na szóval vezérből is, meccset eldönteni képes klasszisból is, és mennyiségre is bőven megvannak, kijelenthetjük talán, hogy semmi különös nem történne, ha ők nyernék meg ezt a sorozatot kilencedszerre.

Barcelona vs Vardar

Tudom, hogy a Vardart most mindenki nagyon ütőképesnek tartja, én is adom, hogy ez az eddigi legerősebb Vardar, magam is ide vártam őket egész szezonban, mert egyértelműen megérettek a feladatra, de szerintem idén ennyi lesz nekik a móka. A Barcelona elsősorban a már meglévő kölni rutinjuk miatt nálam esélyesebb, olyan 60%-40%-ra teszem az ő párharcukat.

A sorozat további, már elérhető részei: Vardar, PSG, Telekom Veszprém.