KP5 - Kielce a lejtőn

Ez itt a Hatosfal KP, azaz Kraft Platzierung, ami ugye lényegében egy Power Ranking, de mégsem hívhatjuk annak, mert az a fogalom már egy másik sportághoz kötődik, meg egyébként is: hogy nézne már ki? A lista alapvetően a csapatok pillanatnyi formáját hivatott bemutatni, szerkesztésének hagyományos módja pedig, hogy a blog belső levelezőlistáján felsorakoztatott erősen szubjektív vélemények alapján az aktuális posztíró úgy állítja össze, ahogy azt gondolja.

16. Velenje

Bajban voltunk a KP aljával rendesen. Egyrészt az A csoport utolsó három helyezettje (Zágráb, Plock, Kristianstad) összesen volt képes 4 pontra. Arra is csak azért, mert egymással játszottak, ilyen esetben pedig valakinek muszáj pontot adni, mint tudjuk. Őket tehát ejtettük, de akkor az alsóházból kit rántsunk be? A Montpellier oké, a Skjern is nagyjából, lesz is róluk szó kicsit lejjebb. De utánuk a többiek egymás nyakán, mindenki képes mindenkitől kikapni, akkor mégis ki legyen? Úgyhogy végül maradtunk a Velenjénél, ha már a szlovénok megcsapták otthon a Skjernt, és előtte is sorra nyerték az amúgy szoros meccseiket. Igaz, Csaszihausenből már pont nélkül értek haza, de ennyi talán belefér. Elverumba mennek, ha a hektikus norgékat elkalapálják - pláne, ha oda-vissza -, hosszabb távra megkapaszkodhatnak a KP alsó felében.

Elverum - Gorenje Velenje 10.15. 17:00 (1)

15. Kiel

Nem vagyunk mi akkora g.cik, láthatja bárki, a kiscsapatok jó teljesítményét lelkesen fogadjuk, itt az élő példa, a Kielnek már egy szoros vereség is elég volt a KP-n való előrelépéshez. Nem könnyű megmondani, mitől van ilyen mélyen a THW, mert persze, Duvnjak a védelemben és a támadásban is vezér tud lenni, de közben egy Wiencekkel, Tofttal felálló falat azért nem kell félteni, a hétvégén meg sokadszor láttuk, Zarabec milyen frankón képes összekapni elöl a társakat. De közben mégis hiányzik valami a támadójátékukból, elvégre messze a legkevesebb gólt lőtték a csoportban. És ha megnézzük a gólszerzőket, kiderül, ugyan sokan vannak, akik meglőtték a maguk 10-12 gólját (azaz meccsenként 2-3-at), de nincs kimagasló teljesítmény egy sem. Szóval a gondolatmenet végére visszajutottunk oda, ahonnan elindultunk: vezér nélkül nem megy. Márpedig az nagy baj, mert Duvnjak még jó sokáig nem lesz.

Kiel - Flensburg 10.15. 18:30 (2)

14. Skjern

A Montpellier mellett a Skjern a másik megbízható továbbjutó-jelölt. Igaz, a Velenje elrontotta a hibátlan mérlegüket, de azóta a León ellen javítottak: meggyőző fölénnyel verték a spanyol másodikat. Svájcban ők sem mehetnek teljesen biztosra, viszont annyival komplexebb csapatnak tűnnek Császáréknál, hogy meglepetés lenne akár a pontvesztésük is.

Update: Csaszi és Stevanovic remek játékával az elrontott első félidőt sikerült kijavítaniuk a svájciaknak, úgy, hogy végül - habár egyszer vezettek a félidőben - végül csak meglepték Béláékat

Schaffhausen - Skjern 25:24 (9:13)

13. Celje

Annyira frankón tartják magukat mindenki ellen, hogy egyszerűen muszáj volt visszatenni őket a táblára. Főleg, ha már a Kiel rajta maradhatott, ugye. Párizsban sem tépték meg őket nagyon, onnan -5-el hazajönni még a legnagyobbaknak sem feltétlenül gáz. Ziga Mlakart meg most már nekünk is meg kell említenünk, a srác 4 meccs alatt hordott össze 32 gólt, az egy ilyen, a nagyok között játszó kiscsapat játékosaként végképp kiváló teljesítmény.

Celje - Breszt 10.14. 19:00 (2)

12. Montpellier

Az alsóház lassan megkoronázható királyai. Ezt lehetett persze sejteni már a szezon elején, de csak a Motor legyőzésével vált biztossá, itt őket - ha csak valami hatalmas csoda vagy (a Pitét amúgy gyakran sujtó) brutális sérüléshullám nem üt be - őket ebben a csoportban senki nem fogja megszorongatni sem. Legutóbb Izmitben bemutatóztak a Besiktas ellen, most vasárnap pedig Portugáliában folytatódhat a show.

Sporting CP - Montpellier HB 10.15. 15:00 *2(

11. Aalborg

A Breszt ellen eldőlt, ők a 6. helyért lehetnek majd nagy harcban. Szerintünk ezzel nem is lesz gondjuk, nem úgy most vasárnap a PSG-vel. Nagy verésre nem, de biztos párizsi sikerre számítunk.

Aalborg - PSG 10.15. 16:50 (2)

10. Nantes

Vártuk, hogy kipukkadnak, de azért erre a hirtelen összezuhanásra mi sem számítottunk. Ok, a csoport legerősebb csapataival találkoztak, de ebből az is kiderült, ők még nincsenek a legjobbakkal egy szinten. A Barca, ha nem is tükörsimán, de a végeredményt tekintve fölényesen győzte le őket. Szegedről bizony hiányozni fog az az első meccsen nantes-ban hagyott két pont. Az ellenben remek hír velük kapcsolatban, hogy Faluvégi Rudi továbbra is sokat és jól játszik, olyannyira, hogy az FCB ellen ő zárt a legtöbb góllal és lövéssel (5/6) nantes-i részről. Szombat este a Kristianstad megy hozzájuk, és elnézve a svédeket, nem szabad, hogy gondot jelentsenek a liláknak.

Nates - Kristianstad 10.14. 17:30 (1)

9. Kielce

Pont fordítva működnek mostanában, mint a Veszprém, ők inkább a meccs elejét és közepét szeretik megnyerni, nem a végét. A Flensburg ellen a második félidő elejét nyomták meg mocskosul, elmentek 5-6 gólra, és ezt tartották is a hajráig. Aztán elöl-hátul összeestek, mint a vizes zokni, legalábbis én nem tudom máshogy értelmezni, ha egy elvileg BL esélyes az utolsó bő 6 percben egyetlen gólocskát bír összekaparni, úgy, hogy közben rontott lövésekből, technikai hibákból sorra hozza össze az indításgólokat az ellenfelének. Ha ez lesz a tendencia a hétvégén is, akkor csúnya verésbe nézhetnek bele, mert a Veszprémet fogadják. De valami azt súgja, egy ilyen derbire össze fogják kapni magukat.

Kielce - Veszprém 10.15. 19:00 (2)

8. Breszt

A várakozásainknak megfelelően elkapták az Aalborgot, ezzel tökéletesen igazolva, hogy ők a B csoport Szegede: a kicsiket behúzzák, a nagyokat meg keményen megdolgozzák. Utóbbit a Kielce, PSG, Veszprém ellen mutatták meg, előbbire pedig múlt héten az Aalborg volt, ezen a héten a Celje lehet a jó példa. Érdekes meccsnek ígérkezik ez is, a Celje rohan, mint hegyi patak a szlovén raftingparadicsomban, a Breszt ezzel szemben keményen védekezik és hosszú, a végletekig kijátszott támadásokkal operál. Szombat estére csak ajánlani tudjuk - stílszerűen egy nagy adag ruszli és egy palack teran kíséretében.

7. Szeged

Kimondhatatlanul kár azért az 59. percért. A morálon túl a csoport várható végeredménye szempontjából is sokat jelentett volna az a plusz egy pont. Persze így is remek eredmény ez, de hazudnánk, ha azt mondanánk, nem maradt bennünk hiányérzet. Azt mindenesetre remek volt látni, hogy a Szeged nem roppant össze, és végre nem volt 10-15 perces áramszünet sem. Ráadásul szerda este tanári módon intézték el a kékek a lengyel színtársakat. Szűk négy napon belül két remek teljesítmény, mit lehet erre mondani? Talán annyit, kár, hogy most jön a válogatott szünet.

Wisla Plock - Pick Szeged 27:33 (12:15)

6. Flensburg

Glandorf csak nem akar megöregedni, a Kielce elleni fordítás nagyrészt az ő érdeme, tömték is labdával, ő pedig hol betört, hol okos/pontos passzal hozta helyzetbe a szélen Steinhausert. Ugyanez volt a forgatókönyv az utolsó 3 másodpercben, amikor előbb Holger félkínaiból kilőtte Szmalt, majd a kipattanót Steinhauser tette a helyére. Ennek ellenére különösebben senki nem lehet büszke a kielcei teljesítményére, pocsék lőlappal zárt gyakorlatilag mindenki. Ráadásul a rosszak között épp a meccs hőse, Steinhauser volt a leggyatrább, az 5/11 ritka gyenge stat. Vasárnap Kielbe mennek, meglepne, ha nem használnák ki elsőszámú riválisuk évtizedes mélypontját.

5. Löwen

KP helyezésüket illetően Jacobsen és Machulla csapata között ezen a héten a Bundesliga eredményeik döntöttek. Mivel a mannheimiak egyetlen vereséggel állnak, így ezúttal ők kerültek ki győztesen a német csapatok háziversenyéből. Plusz mellettük szól az is, hogy bár kétszer is megbillentek, egyelőre őrzik a veretlenségüket. Mit őrzik, szerencsétlen Kristianstadot konkrétan a saját közönségük előtt alázták nagyon csúnyán. Az oké, hogy a svédeknek idén már túl erős a felsőház, de ezen a meccsen úgy adott a gép Andy Schmidéknek, ahogy ritkán szokott. Habár a Löwen kiszámíthatatlanabb, mint egy beekizett Kiszel Tünde, nem lennék ma este a Zágráb helyében.

Update: Andy ezúttal is mutatott ezt-azt "Handball Globetrotters" c. magánszámából, amihez Pekeler és - a meccs végén a pályán töltött bő tíz percében - Jerry Tollbring tett hozzá sokat. Szegény Kamenicát meg kezdem félteni, az ő korában már fokozottan fennáll az agyérgörcs veszélye.

Löwen - Zágráb 10.12. 21:00 (1)

4. Vardar

Az a pontvesztés nálunk is sokba került. Főleg úgy, hogy leginkább Gaber átmenetileg kilyukadó keze és Skube eladott labdája hozta vissza a meccsbe őket. A Vardar szempontjából persze ez úgy néz ki, hogy még az 59. percben is frissek, harapósak tudnak maradni, képesek megújulni, vagy legalább kihasználni a fáradó ellenfél hibáit. Ezt az egy meccset leszámítva amúgy szépen behúzogatták a kötelezőket. Most hét végén a Barca érkezik hozzájuk, vitán felül ez lesz a forduló meccse, a csoport rangadója, de ami talán még ezeknél is fontosabb, a győztese garantáltan felléphet a jövő heti KP virtuális dobogójára.

HC Vardar - FC Barcelona 10.14. 17:30 (1)

3. Barca

Az első forduló mannheimi iksze óta szépen belerázódtak a BL szezonba Pascualék. Legutóbb a Nantes ellen mutatták meg, az elmúlt 2-3 szezonban a fiatalítás mellett nem véletlenül figyeltek oda, hogy mélyítsék is a keretüket. A félidő után már volt közte 5 is - csak épp a Nantes javára. Aztán az utolsó bő negyedórában állva hagyták a franciákat, hatot pakolva közé a végére. Palmarssont gondolom úgy várják már, mint Messit egy-egy válogatott hét után, de a Vardar ellen még nagyjából kizárt, hogy az Izlandi pályára lépjen. Emiatt az a meccs inkább a hazaiaknak áll.

2. Paris Saint-Germain

Megizzadtak azért a Celjével rendesen, de aki ebben a csoportban másra számít, az úgy jár, mint a Kielce egy héttel korábban. A támadójátékuk továbbra is pazar, Sagosent ezen a héten is alaposan meglövették, hadd dolgozzon a nagyzöldfülű, ha már itt van. Jövő héten Aalborgba mennek, ergo a PSG pozícióját érintő változásokra senki ne számítson.

1. Veszprém

Az egyetlen 100%-os csapatként nehéz lenne máshova tenni a Veszprémet. OK, a legnagyobb rangadók még hátravannak, de az első hónap végére az látszik, a Veszprém mindenkinél jobban oldja meg a meccsek utolsó szakaszát. Volt baj persze a Flensburg és a Kiel ellen is, de ez nem nagyon érdekel senkit sem, ha a végén a két pont Veszprémben landol. Akkor pedig végképp nem, ha már megszorítani is csak Übermensch kapusteljesítménnyel lehet az Építőket. Mert bizony a Veszprém támadójátéka gyors, pontos, kreatív, így szinte minden támadás ziccerrel, tiszta lövőhelyzettel zárul. Mindezt a tavalyinál rövidebb lefolyású, dinamikusabb játékkal, amiből egyenesen következik a meccsek magasabb tempója. Ha Mikler és Alilovic nem csak 10-20 percig védene a tavalyi szinten, akkor minden eddigi meccset díszlépésben húzott volna be a Veszprém. Nagy Laci nélkül zúzós lesz az október, de nézhetjük úgy is, itt az ideje, hogy előlépjenek a többiek, elsősorban persze Tönnesen és Ancsin.